Nové nařízení přijmout zaměstnance nebo brigádníka na dohodu o provedení práce pouze se vstupní lékařskou prohlídkou získalo letos prvenství v anketě Absurdita roku.

Anketa upozorňuje na nesmyslné administrativní povinnosti ukládané podnikatelům. Patří k nim i toto nařízení, které platí od letošního dubna a firmy je musejí splnit i v případech, kdy si brigádníka potřebují najmout na jediný den. Jinak jim hrozí od inspektorátu práce až dvoumilionová pokuta.

Jeho tvůrci zřejmě nepočítali s tím, že firma může brigádníka potřebovat jen na velmi krátkou dobu a okamžitě. Na lékařskou prohlídku tedy nemusí být dost času. To zbytečně komplikuje život zaměstnavatelům i brigádníkům.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Jana Wiesnera je takové nařízení v praxi nesplnitelné: „Dohody jsou využívány krátkodobě, především na práce, dejme tomu, havarijní, nutné, jednodenní. Někde na delší čas, ale jinde třeba jen na pár hodin. V takovém případě je lékařská prohlídka absolutní nesmysl.“

Druhý nejvyšší počet hlasů získala v anketě povinnost podnikatele platit koncesionářský poplatek za každý rozhlasový přijímač a televizor, dokonce za rádio v každém automobilu. Z 31 nařízení, která v šestileté historii vyhlašování anticeny postoupila do užšího finále, jich bylo 14 zrušeno nebo upraveno.

 

Autor: (mv)