Europoslanci by měli hájit zájmy ČRVětšina politických stran už představila své kandidáty k volbám poslanců do Evropského parlamentu, které se uskuteční na konci května t. r. Ti své programy a priority prezentovali při nedávném setkání se zástupci zakladatelských organizací CEBRE – České podnikatelské reprezentace v Praze.

Hospodářská komora, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR při prosazování národních zájmů našimi zástupci v EU jasnou vizi, koordinaci, a někdy i větší ambice. „Evropské volby budou klíčové i proto, že se v návaznosti na ně bude sestavovat nová Evropská komise, kde by si ČR měla vydobýt lepší pozici pro budoucího eurokomisaře, než jakou jsme měli dosud,“ zdůraznil prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

Představitelé podnikatelů také vyzvali kandidáty, aby jako budoucí členové Evropského parlamentu hájili především zájmy ČR, a ne jen frakce, kterou budou zastupovat. Podle prezidenta KZPS ČR Jana Wiesnera bychom měli k dosažení společných cílů zemí střední Evropy využít i spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky. Prezident HK ČR Petr Kužel upozornil na nutnost koordinace činnosti europoslanců s národním parlamentem a vládou, aby dokázali ohlídat transpozici evropských směrnic, čímž pomohou zamezit tzv. gold-platingu, tedy jejich svévolného rozšiřování či zpřísňování národními orgány nad rámec přijatých opatření.

 

Podle kandidátky ANO Martiny Dlabajové, která by v případě svého zvolení chtěla působit ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, je nutné především identifikovat problémy negativně ovlivňující podnikatelské prostředí a hledat jejich řešení. Současný poslanec Jiří Pospíšil, který figuruje na druhém místě kandidátky TOP 09, považuje za důležité zabývat se legislativními návrhy v jejich zárodku, a ne až poté, co jejich finální verze dorazí do ČR. Lídr Strany zelených  Ondřej Liška soudí, že ČR nevyužívá všechny své diplomatické možnosti a že by europoslanci měli víc spolupracovat s českými poslanci a senátory ve výborech pro záležitosti EU. Dalším stěžejním tématem diskuse byla také energetika, zejména klimaticko-energetické cíle EU do roku 2030, které u podnikatelské veřejnosti vyvolaly řadu negativních reakcí. Podle kandidáta ODS Evžena Tošenovského, který hodlá v evropských volbách obhájit svůj post, nemůže být energetická koncepce v EU jednotná, protože podmínky v jednotlivých členských státech jsou odlišné. Poslankyně a kandidátka za KSČM Kateřina Konečná doplnila, že ČR si nesmí nechat mluvit do svého energetického mixu a dopustit, aby tyto kompetence byly přeneseny do Bruselu. Pavel Svoboda, lídr lidovecké kandidátky, si myslí, že by si ČR mohla říct v Evropské komisi o portfolio dopravy. Jednička na kandidátce ČSSD Jan Keller si za jeden ze svých hlavních cílů klade boj s administrativní zátěží spojenou s evropskou legislativou. „V praxi by se měly mnohem víc uplatňovat zásady inteligentní regulace, a to i v oblastech, jako je například ochrana životního prostředí,“ domnívá se. Přestože Strana svobodných občanů zastává euroskeptický postoj, její lídr Petr Mach tvrdí, že v případě zvolení bude hlasovat konstruktivně. EU je podle něho v určitých oblastech jako volný pohyb osob nebo zboží, vhodnou platformou, nicméně to nelze vztáhnout na všechny politiky

I přes rozdílnost názorů na některá témata je dobrou zprávou, že si kandidáti na post europoslanců uvědomují nutnost posílit hlas ČR v Bruselu a lépe koordinovat aktivity na domácí úrovni.

 

Autor: (vam)

Zdroj: CEBRE