Do letošního prvního šetření ČNB zaslalo svůj příspěvek deset domácích a jeden zahraniční analytik. Roční prognóza inflace od prosince 2011 výrazně poklesla. Odhad růstu HDP na rok 2012 se snížil nepatrně, ovšem v roce 2013 má česká ekonomika opět začít oživovat.

Podle průměrné roční prognózy vytvoří zvýšení DPH na úvod letošního roku vysokou srovnávací základnu, která začátkem roku 2013 odezní. Pokles inflace by pak měl být dále prohlouben deflačním efektem druhého kroku změny DPH (sjednocením sazeb na 17,5 %). V ročním horizontu se tempo růstu spotřebitelských cen snížilo na 2,1 %, na stejné úrovni by se měla inflace pohybovat i o dva roky později. Průměrná tříletá prognóza inflace se tak během roku 2011 zřetelně přiblížila k inflačnímu cíli a maximální hodnota se nyní pohybuje jen 0,6 p. b. nad tímto cílem (maximální hodnota v lednu 2011 činila 4 %).

 

Názor analytiků na hospodářský růst v roce 2012 se nepatrně zhoršil. Průměrná prognóza od minulého šetření poklesla o 0,1 p. b. na 0,1 %. V roce následujícím by už česká ekonomika měla zrychlit na 2,0 %. Všichni dotázaní analytici předpokládali, že po únorovém zasedání bankovní rady ČNB zůstanou základní úrokové sazby na současné úrovni (0,75 %). Podle většiny se dokonce nebudou výrazně měnit ani v průběhu roku 2012. Měsíční prognóza kurzu koruny vůči euru se posunula ke slabším hodnotám, zatímco roční žádnou změnu nezaznamenala. Podle analytiků se tedy měl kurz koruny v polovině února t. r. pohybovat okolo 25,69 CZK/EUR a za rok kolem 24,18 CZK/EUR.

 

(mv)

Zdroj: ČNB