V Americe letí ekodžínyCo všechno jsme schopni vyrobit z druhotných surovin? Zdánlivě jednoduchá otázka má velmi složité spektrum odpovědí. Pozitivní na tom je, že se stále víc odpadových surovin dá zhodnotit v dalších výrobcích. Šetří se tím materiály, energie a v neposlední řadě i životní prostředí.

Míra recyklace v ČR rok od roku stoupá, přesto na nejvyspělejší světové země stále ztrácíme. V čem je Česko ale opravdu na špičce, to je recyklace PET lahví. Každá druhá je u nás znovu použita na výrobu dalších věcí. V tomto žebříčku jasně vede Nizozemsko. EU počítá s tím, že by členské země měly do roku 2020 recyklovat polovinu veškerého komunálního odpadu a až 70 % stavební a demoliční suti.

Asi dvě třetiny obyvatel ČR aktivně třídí odpad. Každý z nás ročně vyprodukuje v průměru 100 kg plastového odpadu. Přitom nás produkty z recyklovaného materiálu obklopují dennodenně – a to je důkaz, že recyklace může být efektivní!

 

Potenciální hit roku 2013

Z recyklátu se dají vyrobit opravdu věci, v nichž byste vůbec nehledali „původní“ materiál. Hitem roku 2013 by se mohly stát džíny, které obsahují až 20 % plastů. Nejde o žádnou pochybnou asijskou provenienci, nýbrž o produkt světoznámé firmy Levis. V kolekci, která se začala vyrábět letos v lednu, bylo použito 3,5 mil. PET lahví, sebraných v národním recyklačním centru USA.

Prostě kde končí život jedné obyčejné plastové lahve, tam vstupují do surovinového oběhu džíny z kolekce Levis s označením Waste-Less. Odhalit jejich tajemství není zase tak složité. Hnědé, zelené i čiré lahve a černé plastové vaničky na potraviny jsou shromažďovány v rámci recyklačních programů po celých Spojených státech, rozděleny podle barev a rozdrceny do vloček, z nichž je pak vyrobeno polyesterové vlákno. To se smíchá s vláknem bavlněným v přízi, z níž se pak tká tradičním způsobem látka. Barva lahví do ní přinese zajímavý podtón a vytvoří jedinečný povrch konečného výrobku.

 

Firma Levi Strauss se holedbá tím, že nechce jen snížit dopad na životní prostředí, ale že ho chce dokonce zlepšit. Už v minulosti rozvíjela vzdělávací aktivity, např. v roce 2009 informovala spotřebitele o tom, jak čistit své oblečení s menším negativním vlivem na životní prostředí. Vybízela je také, ať svoje staré džíny spíš darují dál než vyhazují. Společnost také vyvinula vlastní technologii snížení množství vody využívané při výrobě až o 96 %. Loni díky této technologii ušetřila víc než 360 mil. litrů vody při výrobě Levi’s Water Less kolekce. Ekonomicky tato společnost podporuje stovky tisíc pěstitelů bavlny a k dnešnímu dni je díky tomu víc než 5 mil. džín vyrobeno z „lepší bavlny“.

Zdá se, že v Americe – a nejen tam – by mohly letos letět „ekodžíny“. Není to však jediný trend a směr, kam se ubírá používání recyklátů pro další využití.

 

Na trhu existují imitace pravého dřeva především v podobě terasových prken a plotových planěk, přesněji řečeno profilů, které mohou v řadě případů nahradit skutečná dřevěná prkna. Vyrábějí se z různých plastů. Například společnost WPC – Woodplastic dodává terasy z kompozitového materiálu, označovaného jako WPC. „Prvotní náklady na realizaci jsou relativně stejné jako při pořízení exotických prken a nutného nátěru,“ uvádí firma na svém webu.

 

Ekologická móda

V posledních letech si získává místo na slunci ekologická móda. Co vše lze pod tento pojem zařadit? Zastánci ekologických trendů v odívání mluví o kvalitě a etice, odpůrci poukazují na finanční náročnost. Kolik stojí oblečení z ekologicky šetrných materiálů? Je jeho cena úměrná kvalitě?

Předně je dobré zmínit se o tom, že ekologické oblečení vzniká nejen z čistě přírodních surovin, jak by mnozí očekávali, ale i kombinací přírodních a syntetických surovin, popř. recyklací materiálů, které zatěžují životní prostředí (např. PET láhve). Největší podíl dnes připadá na produkty ekologického zemědělství. Vedle bavlny v biokvalitě se na našem trhu prosazuje zejména konopí.

 

Autor: (hh)