Svaz průmyslu a dopravy ČR je zastáncem přijetí Smlouvy o stabilitě, koordinaci a řízení v hospodářské a měnové unii. Tato zaměstnavatelská organizace, sdružující 31 členských svazů a celkem 1600 firem, považuje za klíčové, aby Česká republika byla aktivní součástí formulování budoucí podoby eurozóny a Evropské unie. Vyčleňovat se z důležitých jednání, jako jsou summity členů eurozóny a signatářů paktu, nepovažuje tuzemský byznys za účelné.

 

SP ČR registruje pozici vlády a jejího předsedy Petra Nečase nechat si čas na rozmyšlenou, ale věří, že se vláda k fiskální unii přidá už proto, že to je v souladu s jednou z hlavních vládních priorit, kterou je rozpočtová odpovědnost.

Postoj svazu se opírá o pozici Konfederace evropského podnikání BUSINESSEUROPE sdružující čtyřicet národních zaměstnavatelských svazů, která vyzvala evropské lídry k fiskální odpovědnosti a současně k formulování silné strategie ekonomického růstu. SP ČR se obává, že by v případě odmítnutí smlouvy utrpěla pověst ČR a kredit českého byznysu u našich evropských partnerů.

 

Pro jsou i přední osobnosti

K podpisu smlouvy o fiskální unii vyzvaly v petici premiéra Pavla Nečase také tři stovky předních českých kulturních, vědeckých a dalších osobností. Mezi signatáři jsou např. Ivan Havel, Zdeněk Svěrák a Tomáš Halík. Petici nazvanou „Nevylučujme se z Evropy!“ podepsali mj. kardinál Miloslav Vlk, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová a sociolog Jan Keller. Autoři výzvy tvrdí, že je to jen první krok v tlaku na vládu; následovat by mohla schůzka s premiérem ve snaze přesvědčit ho, aby nepodléhal náladám ve vlastní straně a smlouvu podepsal. Postoj signatářů ocenil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, zatímco vedoucí kanceláře prezidenta Václava Klause (který je proti smlouvě) Petr Hájek je označil za kolaboranty.

 

(vam)