Mnoho lidí, kteří bydlí poblíž polí, případně zde mají chalupu, se prakticky každý rok v pozdním létě či začátkem podzimu vypořádávají s invazí myší a jiných hlodavců. Ti doposud žili právě na polích, kde měli dostatek potravy. Žně a stále chladnější počasí je však vyhnali hledat úkryt jinde – a lidská sídla představují ideální přístřeší. Je však jasné, že lidé to tak nevidí. Přeci jen, tito nezvaní hosté mohou napáchat poměrně velké škody, zvláště pokud máme nějaké věci uložené například v garáži či jiném místě, kam až tak často nechodíme. Pak můžeme na jaře zjistit, že vše je rozkousané. O myším trusu, který bude následně prakticky všude, a nemocech, které mohou přenášet, stejně jako parazitech jako například blechy, asi není třeba hovořit. Není tedy pochyb o tom, že je s nimi potřeba něco dělat.
Asi každý deratizátor vám však řekne, že v podstatě jedinou spolehlivou možností je hubení hlodavců https://dezinfekceexpres.cz/deratizace/. To se však mnoha lidem příliš nelíbí. Přeci jen, někteří z nás považují myši za poměrně roztomilé, a další jsou zase proti ubližování jakémukoliv zvířeti. Proto je dobré se ptát, zda by nestačilo myš například pouze odchytit a následně vypustit někde venku, v dostatečné vzdálenosti od lidských obydlí.
Jistě, to se může zdát jako poměrně dobrý nápad, avšak bohužel nefunguje. Problém je, že bychom takto museli chytit hned první myš, což je v podstatě nemožné. Obvykle si jejich přítomnosti všimneme až ve chvíli, kdy jejich počet dosáhne určitého množství, a to už je na relokaci pozdě. Hlavním důvodem je to, že myši, a hlodavci obecně, se skutečně velmi rychle množí, mnohem rychleji, než si běžný člověk myslí. Jedna myš může mít i šest vrhů ročně, o průměru 6-10 mláďat. Každé z nich je pak již v šesti měsících schopno plodit další potomky. Je tedy jasné, že jejich nárůst je skutečně velký. Kompletní likvidace je tak bohužel jedinou cestou, jak se jich zbavit.