Každý rok se opakuje tentýž scénář. Během podzimu začíná sezóna respiračních chorob, což znamená, že téměř každý onemocní během podzimu a zimy alespoň jednou. Toto období trvá většinou do příchodu jara, kdy denní teploty rostou výrazně nad nulou. Bohužel v posledních pár letech je zima stále delší, a pozvolna přechází do léta. Je tedy stále běžnější, že respirační nemoci je možné chytit i v květnu.
Onemocnět nějakou respirační chorobou je velmi jednoduché. Ve většině případů by si s nákazou měl poradit imunitní systém, který může být ale oslabený z mnoha důvodů. Po prodělání nemoci, po úraze nebo třeba v těhotenství je imunita slabší, a tak se nelze divit tomu, že i přes veškerou snahu o podporu imunity člověk stejně nakonec onemocní. Velmi ohrožené jsou rodiny, kde jsou malé děti navštěvující školku nebo školu. Právě v těchto zařízeních se výskyt nemocí objevuje až do začátku léta.
Respirační nemoci nejsou nic příjemného. Většina z těchto nemocí se vyznačuje teplotami až horečkami, rýmou, bolestmi celého těla a kašlem. Někdo má pouze rýmu, někdo pouze kašel, ale ve většině případů jde o problém tvořený vícero příznaky. V některých případech je možné nasadit antibiotika, ale v mnoha případech jde o virové onemocnění, u kterého je možné pouze potlačit příznaky. Ještě, než se vydáte do ordinace, je ideální udělat si doma antigenní testy, abyste zjistili, zda náhodou nemáte covid. Toto onemocnění je v podstatě varianta chřipky, kterou většina z nás asi někdy měla. Těžší formy chřipky se vyznačují vysokými horečkami a celkovou slabostí organismu, slabší formy se vyznačují jen teplotami a bolestmi těla.
Jak je rozeznat?
Covid a běžná chřipka mohou mít hodně společného, ale zároveň se mohou v mnoha příznacích lišit. Právě proto je potřeba si udělat test, díky kterému zjistíte, kterou nemoc máte.