V době socialismu se točily filmy, v nichž se zobrazovalo, jak mladá generace tráví volný čas na diskotékách, a jak se v tomto duchu baví naprosto otevřeně a bez zábran. Vzpomeňme kupříkladu film Discopříběh z roku 1987 se skladbami Michala Davida. Jenže nejsou všichni mladí lidé stejní, jako kdyby je někdo vyráběl přes kopírák, mezi nimi najdete i jedince, co se baví úplně jinak, například chodí do přírody, věnují se nějakému sportu na vrcholové úrovni, anebo mohou poslouchat rozdílný hudební žánr, například folk. A mohou tu být i lidé, co se zbláznili do vážné hudby a touží to také sami zkusit hraním na patřičný hudební nástroj.
Jestliže se pak potkají takoví lidé opačného pohlaví a jeden druhému se zalíbí, mohou svá rande koncipovat naprosto odlišně, než jak se očekává od současné mladé generace.
Koncerty ve Španělské synagoze – jednou z možností, jak si užít společný večer v ozvučených prostorách, je koncert ve Španělské synagoze v Praze. Představí se vám tu hudební těleso složené z pražských symfoniků Czech Collegium, které vzniklo již v roce 1996. Působí kromě Prahy i v zahraničí a v repertoáru jsou kupříkladu vybrané skladby české i světové hudby v průřezu několika staletí – mezi sedmnáctým a dvacátým stoletím.
Zazní tu například Mozartova Malá noční hudba, Vivaldiho Čtvero ročních období, Dvořákova árie z Rusalky s názvem Měsíčku na nebi hlubokém, anebo velmi působivé Largo z Dvořákovy Novosvětské.
Na koncert vážné hudby lze pozvat i své přátele, kteří sice zrovna neholdují tomuto hudebnímu stylu, přesto k němu mohou najít cestu a mít vřelejší vztah, přece jen se jedná o díla světových hudebních mistrů, která přečkala stovky let, což nelze říci o mnoha hudebních skladbách současnosti, o jejichž existenci mnozí z vás ani neví, ačkoli se hrály v rozhlase ještě před pár desítkami let.